Kertészet
Halált okozhatnak egyes dísznövények
Egyes Magyarországon is megtalálható anyagból elég akár 1 milligramm is, hogy napokon belül belehaljunk. Szerencsére a dísznövényeink ugyan 80 százalékban okozhatnak bajt egészségünkre nézve, a mérgező növények csak akkor veszélyesek, ha megesszük valamelyik részüket.
Hazánk természeti kincsekben gazdag ország, amely változatos növényvilágban bővelkedik. Azonban a gyönyörű és ártalmatlannak tűnő növények között számos olyan is található, amelyek mérgezőek és komoly egészségügyi problémát okozhatnak embereknek és állatoknak egyaránt. Vigyáznunk kell magunk és háziállataink egészségére, nehogy szervezetünkbe kerüljenek a mérgező növények mérgei.
Mérgező növények. Milyen méreg van bennük?
A gyöngyvirág egy májusban virágzó, kedvelt dísznövény, de minden része, különösen a levelei és bogyói rendkívül mérgezőek. Szívglikozidokat tartalmaznak, melyek szívritmuszavart, hányingert, hányást és súlyos esetben szívmegállást okozhatnak. A bogyók különösen veszélyesek gyermekek számára, fogyasztásuk közepes mennyiség elfogyasztása során már halálhoz vezethetnek.
A ricinus, más néven „csodafa” magjai rendkívül mérgező ricinfehérjét tartalmaznak. Akár 1 milligramm ricinusméreg is elegendő ahhoz, hogy pár napon belül megölje áldozatát, ellenszere a mai napig nem létezik.
A tiszafa egy örökzöld dísznövény, melynek minden része mérgező, kivéve a külső magköpenyt. Olyan toxinokat tartalmaz, amik elfogyasztás után légzésbénulást, szívmegállást okozhat. A levelei és magjai lenyelése halálos emberekre és állatokra egyaránt, előfordul, hogy a madarak is elfogyasztják, aztán holtan zuhannak a földre.
Hogyan kerüljük el a mérgezéseket?
„A legtöbb dísznövény egyébként mérgező. Mivel általában csak elfogyasztásuk esetén történik baj, ránk annyira nem veszélyesek, mivel nem esszük meg a dísznövényeinket, de kisállatainkra is vigyáznunk kell. Először is nagyon fontos a tájékozódás, amit ne akkor kezdjünk el, ha már elültettük a növényt, hanem azzal kezdjük. Ha már például a kutyusunk lenyelt egy mérgező bogyót, levelet, akkor jobb, ha napra készen tudunk a problémához állni.
Szerencsére a tünetek időben észlelhetők, így cselekedhetünk. Állatok esetében ha látjuk, hogy kedvetlenség, gyomorpanaszok jelentkeznek, legfontosabb a minél hamarabbi hánytatás, illetve például aktív szén használata – mondta Bénó Gábor, a miskolci Bénó Kertészet tulajdonosa.
A mérgező növények ország-, világszerte mindenhol jelen vannak, de megfelelő odafigyeléssel és tájékozódással elkerülhetjük veszélyeiket és félelem nélkül élvezhetjük a természet szépségét.
agrotrend.hu / boon.hu
Fókuszban
117 mázsa kukorica AGRO.bio baktériumkészítmények segítségével
Fürnstall Zsolt és párja, Kerülő Szilvia Baranya vármegyében, Szentlőrinc közelében gazdálkodik 65 hektáron. Míg korábban másoktól kértek tanácsot, most ők...
Részletek az új AKG támogatási kérelem területmérésére vonatkozóan
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara cikksorozatának előző részeiben ismertették a támogatási kérelem benyújtására vonatkozó alapinformációkat, valamint a választható tematikus előíráscsoportokat. Most a...
Augusztusi EU agrárkereskedelmi jelentés: lassulás a júliusi csúcs után, de továbbra is többlet
2024 augusztusában az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete 5,2 milliárd eurót tett ki, amely enyhe csökkenést jelent a júliusi adatokhoz képest....
Partnerségbe léptek a vidéken élők érdekében – közös célkitűzésük a fiatalok támogatása
A Petneházy Alapítvány, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány, valamint az Agrotrend Csoport vezetői együttműködésükről írtak alá nyilatkozatot. Közös céljuk...