Gazdálkodás

Az Európai Bizottság egyszerűsíti a Közös Agrárpolitikát a gazdák támogatása és a versenyképesség növelése érdekében

A Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítése és a gazdák versenyképességének növelése érdekében az Európai Bizottság átfogó intézkedéscsomagot terjeszt elő. A javaslatok az adminisztratív terhek csökkentését, az ellenőrzések ésszerűsítését, a végrehajtás javítását, a válságkezelési eszközök és beruházási lehetőségek rugalmasabbá tételét célozzák. A változások évente akár 1,58 milliárd eurót takaríthatnak meg a gazdák, és 210 millió eurót a nemzeti hatóságok számára. A kifizetések, követelmények és válságkezelő eszközök egyszerűbbé és kezelhetőbbé válnak.

Ez az intézkedés a versenyképességi iránytűhöz igazodó, szélesebb körű egyszerűsítési törekvés része, amely támogatja a mezőgazdasági ágazat versenyképességét, ellenállóképességét, digitalizációját, valamint külön figyelmet fordít a fiatal és ökológiai gazdálkodókra.

Forrás: pixabay.com

Adminisztratív teher csökkentése

Az EU-s gazdák jelentős adminisztratív kötelezettségekkel szembesülnek, amelyek sokszor nincsenek összhangban a valós mezőgazdasági gyakorlatokkal. Ez időigényes, költséges, csökkenti az előírások elfogadottságát, és visszatartja a beruházásokat.

Ennek kezelése érdekében a Bizottság konkrét jogalkotási javaslatokat terjeszt elő, amelyek a gyakorlati tapasztalatokra és a tagállamokkal, érintettekkel folytatott széleskörű konzultációkra épülnek.

Egyszerűsített támogatás kisgazdálkodók számára

A kisgazdaságok számára nyújtott éves átalánytámogatás felső határa 1250 euróról 2500 euróra nő. Ez az intézkedés a kiegyensúlyozottabb támogatáselosztást, a vidéki térségek életerejének megőrzését, valamint az adminisztrációs terhek csökkentését szolgálja. Ezen gazdálkodók mentesülnek egyes környezetvédelmi feltételek alól, ugyanakkor részesülhetnek ökológiai gazdálkodást ösztönző támogatásokban.

Egyszerűsített környezetvédelmi követelmények és ellenőrzések

A csomag figyelembe veszi a különböző mezőgazdasági gyakorlatokat és helyi viszonyokat. Az ökológiai gazdaságok automatikusan megfelelnek bizonyos EU-s környezeti követelményeknek. A tőzeglápok és vizes élőhelyek védelmére ösztönző támogatások segítik a gazdákat az uniós szintet meghaladó nemzeti előírások betartásában is.

Az ellenőrzések racionalizálása érdekében műholdas és digitális megfigyelési technológiák kerülnek alkalmazásra. Új alapelv szerint egy gazdaságban évente legfeljebb egy helyszíni ellenőrzés történhet.

Erősebb válságkezelés és egyszerűbb eljárások

A természeti csapásokkal vagy állatbetegségekkel sújtott gazdák új, a KAP Stratégiai Tervekbe beépített válságtámogatásokban részesülhetnek. A tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnak a stratégiai tervek módosítására – a Bizottság jóváhagyása csak a lényegi változtatásokra szükséges.

Versenyképesség és digitalizáció előmozdítása

A kisgazdák akár 50 000 eurós egyszeri támogatáshoz is juthatnak versenyképességük javítása érdekében. A nemzeti hatóságok ösztönzést kapnak az interoperábilis digitális rendszerek bevezetésére. A cél, hogy a gazdáknak csak egyszer kelljen adatot szolgáltatniuk, egy közös rendszeren keresztül – ezzel időt és költséget takarítanak meg.

Következő lépések

A jogalkotási javaslat az Európai Parlament és a Tanács elé kerül elfogadásra. Az év folyamán a Bizottság újabb egyszerűsítési lépéseket is javasol majd, többek közt a mezőgazdaságon kívüli területeken, hogy tovább csökkentse a jelentési és ellenőrzési terheket, és megkönnyítse az új szabályok alkalmazását.

Háttér

A Bizottság kiemelt célja a túlburjánzó, átfedő vagy aránytalan szabályozások csökkentése. A cél: legalább 25%-os adminisztrációs tehercsökkentés, kkv-k esetében legalább 35%, a szakpolitikai célok gyengítése nélkül. A februárban elfogadott első „omnibusz” csomag a fenntartható pénzügyek, átállási mechanizmusok és befektetési programok terén hozott jelentős egyszerűsítést.

A mostani mezőgazdasági csomag az eddigi intézkedésekre épít, és a Bizottság 2025 februárjában bemutatott „Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Jövőkép” részét képezi.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés