Állattenyésztés
Úton a helyreállítás felé: közeleg a nyitás az RSZKF-járvány után
Márciusban és áprilisban a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megállításával voltunk elfoglalva, májusban már a fertőtlenítésről, a takarításról, a károk felméréséről és a piacok újranyitásáról szóltak a hírek. Az elmúlt két hónap nemcsak az érintett telepek dolgozóiban, de minden magyar állattartóban is nyomot hagyott.

Forrás: pixabay.com
A fertőzött állományok mindegyikét felszámolták, a kártalanítás és a gazdák segítése kerülhet így fókuszba. Ha nem lesz újabb megbetegedés, megkezdődhet a bevezetett intézkedések óvatos feloldása a járványügyi előírások mentén, május 30-án nyithat az ország.
HAMAROSAN JÖHET A NYITÁS
A ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésről szóló 23/2005. (III. 23.) FVM-rendelet szerint a végfertőtlenítés után leghamarabb 21 nappal lehet betelepíteni a felszámolt állomány helyére az újat. Az öt fertőzött telep mindegyikén túl vannak már az első fertőtlenítési körön, folyik a takarítás, a takarmány, alom, trágya, eszközök számbavétele és kezelésre előkészítése.
VÁGÓSERTÉSEK KÖZPONTI FELVÁSÁRLÁSA
Annak érdekében, hogy az RSZKF okán keletkezett piaci zavarokat minimalizálják, április 17-én megjelent és hatályba lépett a különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről szóló 84/2025-ös kormányrendelet.
Az RSZKF-kitörések körüli 10 km-es körben felállított megfigyelési körzetben tartott egészséges vágósertéseket az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. és az Élelmiszerlánc-biztonsági Centrum Nonprofit Kft. vásárolja fel. Ennek koordinálására a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségét kérték fel. A korlátozás alá eső területeken május 10-ig több mint 20 ezer hízó torlódott fel, melyek közel fele meghaladja a szokásos vágási súlyt. A 10-km-es körzeten belül 10 ezer kiszállításra váró hízó volt május közepén, melynek a negyede akkor volt 150 kilós. Ezen kívül még mintegy 3 ezer koca várt értékesítésre. A 10 km es körzeten belül az állam vásárolja fel a sertéseket. Ezekben az esetekben az AKI piaci árának legfeljebb 40 százalékát fizeti ki az állam, a felvásárló pedig a vételár legalább 60 százalékát.
VÁGÓMARHÁK, JUHOK, NYERS TEJ
A sertéseket érintő helyzet a legégetőbb, de amint ez megoldódik, Nagy István agrárminiszter ígérete szerint rá fognak térni a korlátozások miatt eladhatatlanná vált vágómarhák és juhok kérdésére is. A húsvéti bárány kiszállításai rendben lementek.
A nyerstej-értékesítés nemcsak az érintett járásokban gond, de mindenkit érintett, aki exportálni szeretne, mert áprilistól a külpiacok behúzták a féket. A legrosszabb, legfelháborítóbb az uniós tagállamok által hozott nemzeti intézkedések voltak, amelyek közül május közepéig már sokat visszavontak. Így újra lehet RSZKF-fogékony élő állatot és ezek termékeit szállítani április 14-től Ausztriába, május 8-tól Szlovéniába és Horvátországba és május 12-től Lengyelországba.
NÉMETORSZÁG ÚJRA MENTES STÁTUSZBAN
Németországban 2025 januárjában 37 év után ismét megjelent a ragadós száj- és körömfájás vírusa, amit Brandenburg tartományban mutattak ki három vízibivalyban. A teljes telep fogékony állatainak ártalmatlanítása után az országban újabb megbetegedés nem történt. A betegségtől való mentes státuszt az ország nagy részén már március közepén visszaállították, a teljes államra vonatkozóan, beleértve a fertőzött zónát is, azonban csak április végén hozta meg a döntést az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH). Németország így korlátozások nélkül visszakerült a nemzetközi kereskedelembe mind az élőállat-, mind az állatitermék- és az élelmiszerexport tekintetében.
agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége