Állattenyésztés
Az Európai Bizottság új Állattenyésztési Munkacsoportot indít az Agrár- és Élelmiszervízió részeként
A mezőgazdaság és élelmiszeripar jövőképének részeként elindított állattenyésztési munkacsoport első ülésére május 8-án, Hansen biztos által megnyitott konferencián kerül sor. Az állattenyésztés mindig is kulcsszerepet játszott az EU mezőgazdaságában, versenyképességében és kohéziójában – és ez a jövőben is így lesz. A munkacsoport, amelyben minden releváns érdekelt fél képviselteti magát, azon dolgozik majd, hogy hosszú távú szakpolitikai irányvonalakat dolgozzon ki egy erős és fenntartható európai állattenyésztési ágazat számára – olyat, amely gazdaságilag életképes, környezetileg felelős és társadalmilag befogadó.
Ahogyan a mezőgazdaság és élelmiszeripar jövőképében is hangsúlyozásra került, az EU állattenyésztése különösen érzékeny a különféle sokkhatásokra és a globális versenyre, az ingadozó fogyasztói elvárásoktól a klíma- és környezetvédelmi kihívásokig. Az állattenyésztési rendszerek EU-n belüli sokszínűségének elismerésével ez a kezdeményezés olyan jövő formálására törekszik, amelyben az ágazat továbbra is kiváló minőségű élelmiszert biztosít, miközben hozzájárul a biológiai sokféleség megőrzéséhez, az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó tájak kialakításához és az élő vidéki térségek fenntartásához.

Forrás: pixabay.com
Az első ülésre Brüsszelben kerül sor, ahol az ellátási lánc minden szintjéről érkeznek majd résztvevők: tagállami hatóságok, tudományos szereplők és civil szervezetek képviselői.
A résztvevők két fő témát fognak megvitatni:
-
Hogyan lehet egy méltányos és a piacon is jövedelmező állattenyésztési ellátási láncot kialakítani?
-
Hogyan lehet a Közös Agrárpolitika (KAP) támogatási rendszerét úgy alakítani, hogy az ösztönözze a fenntartható állattenyésztési rendszerek kialakítását?
Ez a megbeszélés egy szélesebb, konzultatív folyamat első lépése. A következő hónapokban tematikus találkozók sorozata következik, amelyek során tovább mélyül az egyeztetés az érintettek, a tagállamok és az Európai Bizottság között. A folyamat célja, hogy egy megalapozott, tényekre épülő keretet nyújtson a szakpolitikák – akár a KAP-on belül, akár azon kívül – igazításához, a fenntartható és versenyképes állattenyésztési ágazat támogatása érdekében.
Az Európai Bizottság elkötelezett egy átlátható és befogadó folyamat biztosítása mellett, amely a gazdálkodók, döntéshozók, szakértők és civil társadalmi szereplők tapasztalataira és nézőpontjaira épít. Az állattenyésztési munkacsoport a mezőgazdaság és élelmiszeripar jövőképének egyik kulcseleme, és fontos szerepet játszik majd az agrárágazat további fejlődésében is.
agrotrend.hu / Európai Bizottság