Állattenyésztés

Az etikai felelősség és a pénzügyi fenntarthatóság egyensúlyának fontossága

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor állatjóléti kérdésekben szakpolitikai döntések kerülnek meghozatalra kiemelten fontos, hogy olyan intézkedések kerüljenek támogatásra, amelyek az etikai felelősség és a pénzügyi fenntarthatóság egyensúlyának megteremtését segítik elő.

Az állatjólét javításának gazdasági dimenziója árnyaltabb, mint a költségek egyszerű növekedése.

Bár a szigorúbb előírások betartásához szükséges feltételek megteremtéséhez és későbbi fenntartásához kezdetben beruházások szükségesek, például a létesítmények korszerűsítéséhez vagy a személyzet képzéséhez, azonban számos tudományos tanulmány azt mutatja, hogy ezek a kiadások megtérülhetnek a magasabb piaci hozamok realizálódása, az állatokat érő stressz mértékének csökkenése (és ennek következtében az állatorvosi költségek csökkenése), valamint a fogyasztók etikusabb termékek iránti elvárásainak való megfelelés révén.

Fotó: ELV – Animal werfare: Balancing ethical responsibility and financial sustainability

Míg a nagyüzemek szélesebb körű pénzügyi forrásaiknak köszönhetően kedvezőbb helyzetben vannak ezen beruházások megvalósítása tekintetében, addig a kis méretű állattenyésztő vállalkozások (mikro-, kis- és közepes vállalkozások) számára ezek megvalósítása továbbra is kihívást jelent. Ahhoz, hogy a mezőgazdasági kistermelőknek segítséget lehessen nyújtani az állatjóléti előírások végrehajtása terén, állami beavatkozásra van szükség − különösen azért, mert az utóbbi években az állatjólét javítására irányuló intézkedések hátterében elsősorban a „közvélemény érzékenységének” fokozódása áll. Konkrét ötlet egy erre a célra létrehozott állami alap létrehozása. Ebből az alapból lehetne a létesítmények korszerűsítését vagy javítását célzó projekteket finanszírozni. Néhány példa erre:

– vissza nem térítendő támogatások biztosítása az istállók és a szellőzőrendszerek korszerűsítésére,

– támogatott hitelek biztosítása a fenntarthatóbb technológiák beszerzésére, valamint

– olyan szakértők (állatorvosok, agronómusok, etológusok) részvételével tartott képzések támogatása, amelyek technikai/szakmai segítséget tudnak nyújtani a gazdálkodóknak.

folyamatos monitoring biztosítaná, hogy a kistermelők, akik egyébként nem tudnák önerőből megfinanszírozni a szükséges beruházásokat, ne szoruljanak ki a piacról.

jelenleg rendelkezésre álló támogatások közül kiemelendő, kézzelfogható példaként az Európai Unió által finanszírozott vidékfejlesztési programok „állatjóléti” intézkedéseit lehet megemlíteni. Ebben az esetben azok a mezőgazdasági termelők, akik önkéntesen vállalják a jogszabályi minimumkövetelményeken túlmutató előírások, feltételek betartását (például az állatok számára rendelkezésre álló férőhely növelése, az antibiotikum-használat csökkentése és a környezet gazdagításának biztosítása), az állatok számával és a bevezetett fejlesztések mértékével arányos éves kifizetésekben részesülnek. Ahhoz azonban, hogy a gazdaságok továbbra is részesülhessenek ezekből a támogatásokból, rendszeres időközönként ellenőrzéseken kell átesniük, melynek keretében megvizsgálásra kerül gazdaságuk aktuális higiéniai, egészségügyi és strukturális állapota.

Végső soron az állatjólét szintjének javítása szempontjából a legfontosabb kihívás Európában mindenekelőtt a kistermelők pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása, különösen a gazdaságilag sérülékeny területeken. Ezzel összefüggésben a politikai döntéshozóknak és az iparnak támogatásokat kell nyújtaniuk, képzési és együttműködési lehetőségeket kell felkínálniuk az állatok jólétének előmozdítása érdekében.

Ezért biztosak lehetünk abban, hogy az etikai felelősség és a gazdasági életképesség megfelelő kombinációja jelentősen befolyásolja majd az állatjóléti normák alakulását, fejlődését.

Ez a cikk, amelyet Andrea Rosati, az Európai Állattudományi Szövetség (EAAP) főtitkára írt, az EAAP 2025. januári, 268. számú hírlevelében jelent meg.

 

Forrás: https://meatthefacts.eu/

Animal werfare: Balancing ethical responsibility and financial sustainability

agrotrend.hu /NAK/Borovka Zsuzsa

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés