Gazdálkodás

A hagyományos pásztorkodás és fenntarthatóság globális fókuszban

2019-ben a mongol kormány javaslatot nyújtott be az Egyesült Nemzetek Szövetsége, az ENSZ felé a legelők és pásztorok nemzetközi évének – International Year of Rangelands and Pastoralists, IYRP – megtartására, amelyet végül 2022-ben fogadott el az ENSZ közgyűlése. A nemzetközi év vezetősége 12 globálisan fontos témakört nevezett meg a pásztorok és legelők fontossága, illetve a pásztoroknak a társadalomban betöltött szerepe és jelentősége kapcsán.

Forrás: pixabay.com

A 12 témát havi lebontásban mutatják majd be, illetve vitatják meg a nemzetközi év során. A program lehetővé teszi, hogy a pásztorok hallathassák hangjukat globális és nemzeti színtéren egyaránt, és hogy a helyi és globális társadalom megismerje a pásztoroló élelemtermelési rendszerek sokszínűségét, kihívásaikat és a globális változásokra adott válaszaikat és innovációikat.

Május – Biodiverzitás és ökoszisztéma-szolgáltatások: érdemes megvizsgálnunk, hogy a pásztorkodás és a természetes élővilág között milyen pozitív és negatív kapcsolatok léteznek. Egy természetvédelmi területként nyilvántartott legelőn a természet védelmi célok elérése mennyiben áll összhangban a fenntart ható élelmiszer-előállítással? Elérhető-e a biológiai sokféleség megőrzése és az idegenhonos inváziós fajok visszaszorítása a pásztorság rendelkezésre álló eszközeivel?

Július – Állati termékek fenntartható fogyasztása: az állati eredetű élelem megítélése a közvéleményben drámaian negatív irányba fordult számos fejlett országban. Ugyanakkor ismert, hogy az állati eredetű élelmiszer fontos az emberi szervezet számára. Továbbá sok olyan közösség él a Földön, akik csak legeltetéssel tudnak élelmiszert előállítani. Kiegyensúlyozottabb véleményalkotásra nyílik most lehetőség az állati eredetű fehérjék fogyasztásáról, belevonva az állatjóléti és állategészségügyi kérdéseket is.

November – Fiatal pásztorok: a pásztorkodás jövője a fiatalokon múlik. Hazánkban jelenleg semmiféle szakképzési lehetőség nincs fiatal pásztorok számára, miközben Európa számos országában alakultak már több évtizedes múltra visszatekintő pásztoriskolák. Pozitív folyamat, ahogy a fiatalok több országban visszatérnek a pásztorkodáshoz, ráadásul ennél is többen hajlandóak kívülállóként belekezdeni. A fiatalok természetesen már másként ötvözik a hagyományokat az új technológiákkal.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés