Agrárpiac

Piac

Mélyben az árak: nyomott évet zár a gabonapiac

Hiába a jó terméshozam, továbbra sem túl kedvezőek az árak: akár 10-15 százalékkal is alacsonyabbak a tavalyinál.

Több növényi kultúra esetében is kiemelkedő eredményeket hozott az idei nyári aratás és őszi betakarítás, a mintegy 19 millió tonnás gabonatermés 15 százalékkal haladja meg az előző évi mennyiséget. Mivel azonban minden légyeges szántóföldi növény esetében az árakat a világpiac határozza meg, a magyarországi jó vagy kevésbé jó terméseredmények ezt nem tudják befolyásolni.

– A felvásárlási árak a bányászbéka feneke alá mentek – mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az Agrárszektor Konferencia 2016-on. 

Vancsura József: A búzatermesztők több mint fele veszteséggel zárja az évet – fotó: agrotrend.hu

Mindezt alátámasztja, hogy az AKI PÁIR adatai szerint hazánkban átlagosan 40 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 39 ezer forint/tonna áron a takarmánybúzával november harmadik hetében. Előbbi 19 százalékkal, utóbbi 18 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának árát.

Habár 2016-ban minden idők második legjobb eredménye sem elképzelhetetlen a 9 millió tonnás kibocsátásnak köszönhetően, a kukoricatermesztők sem lehetnek igazán elégedettek. A nagyjából 1 millió hektárnyi területről betakarított termény az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 38-39 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát november harmadik hetében, vagyis az egy évvel korábbi árszintet 15 százalékkal múlta alul. A napraforgó idei hektáronkénti 3 tonnás termésátlaga egyben világrekord is. A napraforgó össztermése az idén elérte az 1,8 millió tonnát, az árak viszont itt sem kedvezőek. Átlagosan 99 ezer forint/tonnáért cserélt gazdát a napraforgómag októberben, azaz egy évvel korábbinál 4 százalékkal olcsóbban.

A felvásárlási árak mellett az időjárási tényezők is jelentősen befolyásolják a gazdálkodók munkáját, az aszály évente mintegy 40 milliárd forintnyi, míg a belvíz 15, az árvíz 10, a helyi vízkár pedig körülbelül egymilliárd forintnyi kárt okoz.

– Csak kemény munkával és a termelés racionalizálásával lehet értéket teremteni, olyat, amiből egy család meg tud élni a mezőgazdaság területén – jelentette ki a GOSZ elnöke. A szakember szerint be kell látni, hogy szükség van az integrációra.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook