Kertészet

Génmódosítás helyett nemesítés: így készül a paradicsom a sivatagban

Hogyan lehet 90 százalékkal alacsonyabb vízhasználat mellett jó minőségű paradicsomot termelni úgy, hogy a hozam is jó legyen?

Az Euronews által meglátogatott kísérleti ültetvényen 40 000 tő paradicsom van, összesen 200 fajtából. A körülmények bizonyos fajták számára meglehetősen mostohák, mindössze három hétig kaptak öntözést, még a szezon kezdetén, a hosszú, forró nyár során semmit – írja a hu.euronews.com.

– Egyszerű tény, hogy az a paradicsom, amely megfelelő mennyiségű vizet és tápanyagot kap, jobban növekszik – magyarázta Amit Koch növénynemesítő. – De mi itt arra vagyunk kíváncsiak, melyik változat ad jó hozamot és jó minőséget öntözés nélkül. Ha ez megvan, jöhetnek a további kísérletek.

fotó: cathyphiri.com

Cordis európai kutatási projekt fő célja a paradicsom hozamának a növelése, ezen belül az egyik mellékcél a szárazságtűrő paradicsomfajták fejlesztése.

A tudósok nem génmódosításban gondolkodnak, hanem nemesítésben – amihez meg kell találni a kívánatos tulajdonságokkal bíró vad paradicsomfajtákat.

– A természetes biodiverzitásra alapozunk, azonosítjuk az aszálytűrő tulajdonságokat a vad fajtákban, majd hagyományos nemesítéssel modern paradicsomfajtákba ültetjük át ezeket a tulajdonságokat – magyarázta a projekt koordinátora, Daniel Zamir. – Az a cél, hogy a régi paradicsomfajták megtartsák a jó termelési adottságaikat, a vad fajtákból származó bónusz tulajdonságokkal együtt.

Az aszálytűrő paradicsomfajtáknak számos kritériumnak kell megfelelniük, mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülhetnek. A Jeruzsálemi Héber Egyetem laborjában évente 700 fajta tulajdonságait vizsgálója, összesen 12 000 paradicsomfajta magvait őrzik.

– Sokat számít az íz – magyarázta a szempontjaikat Matan Oved. – Igyekszünk magas cukortartalmat elérni, illetve hogy a gyümölcs aromás legyen. Sokat számít a paradicsom színe is. Ha megvan az ígéretes jelölt, tanulmányozzák a DNS-ét.

A meghatározott genetikai adottságokkal rendelkező növényeket keresztezik ígéretes tulajdonságokkal rendelkező vad fajtákkal.

– Több száz DNS-mintát vizsgálunk meg – magyarázta Yael Goldberg biotechnológiai szakember. – Ezekből látjuk, melyik fajtának milyen rezisztenciái vannak, olyan adottságai, amitől végső a paradicsomfajta ellenállóbb lesz mondjuk a betegséggel a vagy a szárazsággal szemben. Azután megpróbáljuk ezt az új fajtát kinemesíteni.

Nem csak szárazságtűrő, de kártevőknek és betegségeknek ellenálló fajták fejlesztésén is dolgoznak, hiszen ezek a tényezők is korlátozzák a paradicsom hozamát.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook